Voda v Česku čelí nebezpečné hrozbě. Pesticidům a sinicím | Waterlogic CZ
logo

info: 607 008 057 | servis: 720 052 383

Voda v Česku čelí nebezpečné hrozbě. Pesticidům a sinicím

Pesticidy ve vodě

Pověst Česka coby země s nadstandardně kvalitní vodou dostává pěkně zabrat. Objevil se totiž problém, jehož následky zatím nejsou uspokojivým způsobem zmapovány.

Pesticidy a další chemikálie coby produkty zemědělské výroby se dostávají do našich vodních zdrojů už řadu let. Přidávají se k nim také sinice, neboli jednobuněčné organismy s charakteristickým modrozeleným zbarvením, které pokrývají hladiny stojatých vod. Tímto vzniká jev známý pod názvem vodní květ, který na našich rybnících vidíme zvláště v pozdním létě. To je zároveň doba, kdy vrcholí užívání pesticidů v zemědělství. Tudíž  lze tyto dva problémy chápat jako souběžné. Ostatně, je mezi nimi spojitost: sinice se totiž živí z velké části i látkami, které jsou součástí hnojiv. Jde zejména o fosfor, který podporuje jejich snadné množení a růst.

Pesticidy nadto pronikají i do podzemních vod. Údaje o jejich míře kontaminace však vyplouvají na povrch až v poslední době. Ještě donedávna dostávala veřejnost jen nepřesné a zavádějící informace o kvalitě podzemních vod, protože ČHMÚ údaje o obsahu pesticidů do Zprávy o stavu vodního hospodářství v ČR nezahrnoval. Je na místě otázka, proč byly takto důležité podklady ignorovány.

Co z toho vyplývá pro konzumenty vody? Je dobré sáhnout k obranným opatřením. Pesticidů v našich vodních zdrojích už je příliš moc a ze surové vody se odstraňují obtížně. Přípustná hodnota pesticidů ve vodě je 500 ng/l (nanogramů na litr), ovšem neznamená to, že tyto látky nemohou lidskému organismu škodit i v menším množství. A třeba v nádrži Švihov, která je zdrojem vody pro Prahu, nedávno naměřili přes 1000 ng/l. V úpravně vody Želivka, která má za úkol tuto vodu „přefiltrovat“, mají co dělat…

Řešením jsou nápojové automaty na vodu Waterlogic, které konzumentům přinášejí kvalitní systém filtrace vody. Jinými slovy, uživatelé výdejníků pijí vodu, která byla ještě jednou extra přefiltrovaná – navíc díky patentovaným technologiím Firewall® a BioCote™ je voda přečištěna opravdu důkladně a jsou tak z ní odstraněny nejen takřka všechny bakterie, viry a plísně, ale i obtížněji redukovatelné chemikálie a pesticidy. Aquamaty Waterlogic jsou tak zárukou kvalitní vody, která může být bez obav podávaná i malým dětem.


Diskuze:

Copyright © 2016-2018. Všechna práva vyhrazena.