Paradox českých balených vod | Waterlogic CZ
logo

info: 607 008 057 | servis: 720 052 383

Paradox českých balených vod

Stop barelové vodě

Je to záhada, jíž se ještě nepovedlo přijít na kloub. Čím to jen je? Čím to, že v Česku, kde dlouhodobě v potrubích koluje jedna z nejčistějších vod v Evropě, se těší tak velké popularitě balené vody?

Teď nemluvíme o tradičně oblíbených minerálkách, ale čistě o neperlivých vodách, jež se prodávají v kategoriích kojenecká, pramenitá a pitná (uvedeny v sestupném pořadí co se týče nároků na složení). Češi si na ně zvykli. K víkendovým nákupům neodmyslitelně patří balíky šesti nebo více lahví, které hájí svou klasickou pozici na dně nákupního vozíku. Kdo jezdí na nákupy autem, ten má výhodu, kdo pěšky, toho s těmito balíky čeká utrpení – pár desítek metrů s balíkem vod v ruce a máte toho plné zuby.

Otázka ale je, proč je vlastně kupujeme?

Ano, nejsou drahé. Takový balík 6×1,5 litru koupíme třeba jen za 35 korun. Ale uvědomili jste si někdy, že i když je to jen pár drobných, pořád je to až 100x dražší než voda z kohoutku nebo ta, již nabízí aquamaty na pitnou vodu?

Někdo by mohl namítnout, že jsou zdravější. Snaží se nás o tom přesvědčit i četné reklamní spoty. Ale copak voda z kohoutku není zdravá? Jistě, záleží na lokalitě. Praha a Brno nemají moc štěstí, menší města se mohou ale pochlubit vynikající vodou. Vodárny mají přísné parametry na kvalitu dodávané vody. Několik desítek českých vodovodů má tak vodu v kvalitě kojenecké, to jest té vůbec nejlepší kvality. A většina ostatních za nimi moc nezaostává.

I v Praze nebo Brně není problém úroveň vody zvýšit a to levně. Stačí používat výdejníky vody s připojením na vodovodní řád. Tento aquabar vodu lehce přefiltruje a výsledkem je zkrátka lahodná tekutina.

A jak jsou na tom balené vody? Žádná hitparáda. Některé společnosti jednoduše plní lahve tak, že do nich točí vodu z kohoutku. Je to cynismus nejvyšší kategorie, protože zákazníci nakupují v neekologickém balení něco, co mohou získat doma sami. A stokrát levněji.

A když už jsme u té plastové láhve. Zkuste vedle sebe postavit sklenici vody z vodovodu nebo ještě lépe takovou, kterou vám natočil výdejník na studenou vodu – a pak vodu z plastové láhve. Třeba nějaké, která vám ve spíži stála už pár týdnů. Jak vám to chutná?

Voda v plastovém obalu rychle kontaminuje. Plast se totiž částečně rozpouští a voda pohlcuje tyto látky.

Naše rada – udělejte něco pro svoji peněženku. Plastové láhve opusťte a pijte vodu, za jejíž kvalitu ručí perfektní úprava pitné vody. Třeba pod hlavičkou Luxaqua.


Diskuze:

Copyright © 2016-2018. Všechna práva vyhrazena.